NOWOŚĆ ! KASHMIR 2/28 od Cardiff >zobacz< || DARMOWA DOSTAWA OD 300zł

Włóczki – ale jakie? Sposoby podziału 0

Włóczki – ale jakie? Sposoby podziału

Na rynku obecnych jest wiele włóczek, dlatego nie zawsze wiemy, jak dobrać odpowiednią do swoich oczekiwań oraz robótki, którą chcemy stworzyć na drutach lub na szydełku. Istnieje kilka sposobów na sklasyfikowanie włóczek. Ich znajomość pozwoli szybko odnaleźć się w sklepach z przędzą i podjąć trafną decyzję o zakupie.

Podział ze względu na rodzaj włókien. Najpopularniejszym podziałem włóczek na grupy jest wykorzystanie ich składu. Włókna mogą być syntetyczne lub mieć naturalne pochodzenie. Każde z nich mogą charakteryzować się innymi cechami: mieć inną miękkość, wytrzymałość, mieć właściwości „grzejące” lub nie, są mniej lub bardziej puszyste.

 

Włóczki naturalne mają pochodzenie roślinne lub zwierzęce. Po te pierwsze mogą z powodzeniem sięgać weganie.

Przędza pochodzenia zwierzęcego to:

-wełna, czyli produkt z runa owczego, powszechnie znana i stosowana, wspaniale izolująca od zimna,
-kaszmir, luksusowe włókna pozyskiwane z sierści kóz kaszmirskich,
-moher to także włóczka kozia, ma delikatne włókna i puszystą strukturę,
-angora to włóczka z królików rasy angorskiej,
-alpaka to ciepła i wytrzymała wełna z alpak, zwierząt hodowanych w górskich rejonach Ameryki Południowej,
-jak, wielbłąd i inne.

To także jedwab, który nie pochodzi z sierści zwierząt. Te delikatne i zachwycające włókna są wytwarzane przez gąsienice jedwabników w procesie tworzenia kokonu. Można też skorzystać z włóczek roślinnych, które powstają z roślin włóknistych, takich jak bawełna, len, konopie, bambus i trzcina cukrowa.

 

Włóczki syntetyczne można dalej podzielić te tworzone z:

-akrylu,
-poliestru,
-mikrofibry,
-poliakrylu,
-acetatu, który chroni przed promieniami UV oraz bardzo szybko schnie, a także wielu innych włókien.

 

Grubość włóczki

Często w schemacie robótki ujęta jest grubość drutów lub szydełka oraz grubość włóczki, którą należy do niej wykorzystać. Z tego względu podział na rozmiar jest bardzo przydatny. Wykorzystuje się średnicę włóczki w milimetrach bądź angielskojęzyczne określenia na jej grubość. Najcieńsze są włóczki Lace, następnie Fingering, Sport, DK, Worsted, Bulky oraz Super Bulky, przeznaczone na druty o rozmiarze powyżej 9 mm.

 

Inne sposoby podziału

Bardzo przydatną formą podziału włóczek lub możliwości filtrowania w sklepach internetowych, jest wykorzystanie jej koloru. W przypadku gdy mamy wizję naszego wyrobu, wiemy, jak powinna wyglądać, często jednym z pierwszych parametrów, które rozpatrujemy, jest jej kolor. Gama kolorystyczna włóczek jest bardzo bogata, z pewnością można znaleźć odcień idealny do swoich potrzeb, oczekiwań i wizji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium