DARMOWA DOSTAWA OD 300zł

Koronka na szydełku? Wybieramy kordonki 0

Koronka na szydełku? Wybieramy kordonki

Filigranowe wyroby na szydełku są zachwycające i wywołują ogromny podziw dla kunsztu i cierpliwości dla osoby je tworzącej. Jeśli lubimy tworzyć koronkowe wyroby, musimy dobrać odpowiednie materiały. Poza szydełkiem przydadzą się bawełniane nici do szydełkowania.

 

Nitka, kordonek, mulina, włóczka?

Do szydełkowania można dobrać różnego rodzaju materiały, włókna. Najłatwiej podzielić je pod względem grubości oraz pod względem rodzaju materiału. Włóczki są dość grube i mają raczej zastosowanie w dzierganiu szali, swetrów czy kocy. Aby tworzyć obrusy, serwetki, firanki czy też ozdobne koronki, lepiej sięgnąć po nici – są znacznie mocniej skręcone niż włóczki i są cieńsze. Czasami można spotkać się uznawaniem określenia kordonek. Jest to bardzo mocno skręcona nić, która się nie rozwarstwia. Mało tego, jest elastyczna, nie rozciąga się i jest bardzo gładka. Na rynku dostępne są przede wszystkim nasze krajowe kordonki oraz te produkcji tureckiej. Można rozróżnić we według grubości – skręcone z dwóch, czterech lub sześciu nitek, będą one odpowiednie do założonej wielkości robótki i szydełka. 

Podobne do kordonków mogą wydawać się muliny, czyli nici do haftowania. Są wykonane z tego samego rodzaju włókien i mogą mieć podobną grubość. Mają one jednak jedną znaczącą różnicę – bardzo łatwo jest je rozdzielić na pojedyncze nitki, co przy pracy na szydełku jest bardzo problematyczne. Lepiej uniknąć frustracji i wybrać nici specjalistyczne. 

 

Na koronki idealne

Kordonki są idealne do tworzenia koronek. Gładkie włókna z lekkim połyskiem pozwalają na podkreślenie faktury każdego ze splotu, uwidocznienie każdej pętelki. Podobnie prezentuje się koronka z jedwabiu, ale bawełna jest znacznie tańsza, trwalsza i na dokładkę dużo łatwiej pielęgnować i czyścic gotowy wyrób.

Słynne koronki z Koniakowa powstają właśnie z precyzyjnie wykonywanych szydełkiem pętelek z kordonek. Tworzenie tak filigranowych motywów wymaga wprawy, ale robi ogromne wrażenie. Koronki koniakowskie są także w księdze rekordów Guinnessa! Na przykładzie największej na świecie, ręcznie wykonanej koronkowej serwety na świecie można się przekonać, ile nici jest zużywanych do szydełkowania. Na wyrób o średnicy 5 metrów, wykonany z 8 tysięcy motywów zużyto 50 kilometrów kordonka! Serwetę można podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium