Naturalne włókno, jakim jest wełna, to jeden z najlepszych surowców służących do wyrobu wysokiej jakości dzianin i tkanin. Jego właściwości od wieków doceniają ludzie na całym świecie, a popularność produktów wełnianych wcale nie maleje. Obecnie, w dobie rozwoju ruchów minimalizmu i zero waste, wszelkie ubrania i dodatki z niej wytworzone zyskują na wartości. Dobrze więc wiedzieć jak prać wełnę, by posłużyła Ci przez długi czas.
Wełna nie taka straszna, pod warunkiem, że dobrze o nią dbasz
Być może kojarzysz wełnę z drapiącym swetrem lub czapką, którą w młodości kazała Ci nosić babcia. Prawdziwa wełna jest jednak jej całkowitym przeciwieństwem, pod warunkiem, że została zebrana w prawidłowy sposób. Bo to właśnie gwarantuje sukces w postaci miękkiego i przyjemnego w dotyku włókna. Nie wchodząc w dość drastyczne szczegóły, miękka wełna nazywana jest żywą i to ona z pewnością powinna znaleźć się w centrum Twoich zainteresowań. Jeśli chcesz nosić ciepłe i wygodne ubrania, dbaj o nie od samego początku. Jak więc je prać, by nie zniszczyć tej delikatności?
Jak prać wełnę? Rzadko!
W przeciwieństwie do innych tkanin, te wełniane nie potrzebują częstego prania. Najbardziej radykalni użytkownicy twierdzą wręcz, że nie potrzebują go w ogóle. Woda po prostu szkodzi, a naturalne włókno ma to do siebie, że czyści się sama. Po noszeniu ubrań wystarczy je bowiem wywietrzyć i dać im odetchnąć. Świetnie do tego celu sprawdzi się zaparowana łazienka lub chłodne powietrze na zewnątrz. Aby wełna zachowała swoje właściwości nie powinno się nosić tej samej rzeczy dwa dni z rzędu. Jednak zdarzają się sytuację, gdy zabrudzenie jest na tyle widoczne, że bez prania się nie obejdzie. Jak to zrobić dobrze?
Wełna nie lubi wody, dlatego nie mocz jej zbyt intensywnie
Zwolennicy naturalnego włókna z pewnością wiedzą, jak prać wełnę. Najlepiej robić to ręcznie, w letniej wodzie, z dodatkiem delikatnego detergentu. Postępuj tak tylko wtedy, gdy ubranie posiada widoczne zabrudzenie, bo w tym przypadku nie musisz martwić się poceniem i zapachem ubrania. Odpoczynek po noszeniu z pewnością załatwi sprawę, a pranie przydaje się w walce z plamą. Delikatnie wyciśnij wodę i ułóż wełniany ciuch na ręczniku, by swobodnie wysechł.
Kontrowersje wzbudza pranie wełny w pralce, jednak te nowoczesne urządzenia mają do tego specjalny program. Nie ma wtedy mowy o wysokiej temperaturze ani o wirowaniu, a jako dodatkowe zabezpieczenie możesz włożyć ubrania do bawełnianej poszewki. Dzięki temu z pewnością wełniane stroje posłużą Ci przez długi czas.