DNIA 29.03.2024 PIĄTEK nasz sklep będzie nieczynny - realizacja zamówień nastąpi po Świętach

WŁÓCZKI AUSTERMANN -15% z kodem AUSTERMANN15 >zobacz<

Jaki jest proces powstawania włóczki?  0

Jaki jest proces powstawania włóczki? 

Zanim włóczka trafi do naszych domów, pod szydełko lub druty, przechodzi całkiem długą drogę. Proces produkcji różni się oczywiście w zależności od zastosowanego materiału oraz tego, czy włóczka jest tworzona ręcznie, czy na dużą skalę w fabrykach. Niemniej jednak każda musi przejść przez etapy, które postaramy się przybliżyć.

 

Przędzenie 

Włóczka to stosunkowo gruby rodzaj przędzy, czyli wyrobu włókienniczego który powstaje w procesie przędzenia. Przędza to produkt stosunkowo luźnego skręcania pasma lub pasm włókien. Proces ten jest znany od wieków, można o nim przeczytać między innymi w mitologii greckiej. Tam Mojry, czyli trzy boginie losu, przędły i chroniły nić życia człowieka.

Bez względu na rodzaj materiału, z którego ma powstać włóczka, proces przędzenia będzie obejmował etap przygotowania, przędzenie właściwe oraz różnego rodzaju procesy końcowe. Osoby które przędzą ręcznie wykorzystując takie narzędzia jak wrzeciono, kołowrotek czy kądziel. Istnieje dużo maszyn do procesu przemysłowego, między innymi czesarki, nakładarki, łączniarki, rozciągarki, zgrzeblarki (gdy mówimy o przetwarzaniu wełny używamy określenia gręplarka) oraz niedoprzędzarki dla procesu przygotowania. Przy przędzeniu właściwym stosuje się przędzarki obrączkowe lub bezwrzecionowe.

Etap przygotowania ma za zadanie uporządkować włókna, czyli uformować z luźno splątanego przędziwa tak zwaną taśmę. Taśma następnie jest rozciągana, aby uzyskać niedoprzęd, który jest już mocno rozciągniętą, cienką, a także lekko skręconą taśmą włókien. Przędzenie właściwe to nadanie ostatecznej grubości przędzy oraz jej odpowiednie skręcenie. Jednym z najczęściej stosowanych procesów końcowych jest nawijanie przędzy. Barwienie to proces który w zależności od typu włókien (i sposobu barwienia) może odbywać się na różnych etapach przędzenia włóczki.

 

Duży wybór włókien

Pod druty, szydełko lub do maszyny dziewiarskiej mogą trafić przeróżne włóczki. Bardzo łatwo można podzielić je na te pochodzenia naturalnego oraz syntetyczne. Naturalne włókna dalej są dzielone na roślinne: bawełniane, lniane, konopne, po które mogą swobodnie sięgać weganie oraz odzwierzęce: wełnę, alpakę, kaszmir i jedwab. Wybór włókien syntetycznych jest bardzo szeroki, obejmuje między innymi akryl, poliester, poliamid czy mikrofibrę. Istnieje także wiele mieszanek pomiędzy różnego rodzaju włóknami, na przykład bawełny i poliamidu, wełny i bawełny i wiele innych. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium