PREMIERA SEPINO VIP już o godzinie 15:00 >zobacz< || DARMOWA DOSTAWA OD 300zł

Gryząca, sztuczna czy miękka i naturalna? Jaka może być wełna, z której robi się ubrania? 0

Żyjąc w naszej strefie klimatycznej jesteśmy zmuszeni, przez większą część roku, ciepło się ubierać. Pierwszym wyborem, zwłaszcza zimą, są swetry. Wydaje się, że im grubsze i cięższe, tym lepiej, jednak później okazuje się, że nadal jest w nich zimno. Ale przecież to i tak lepsze, niż gryzące i niedające się nosić ubrania, jakie pamiętasz z dzieciństwa. Jednak naturalne włókno jest dalekie od powyższych przypadków, dlatego przed kolejnymi zakupami dowiedz się, jaka może być wełna.

Ubrania z wełny mogą gryźć

Skoro wełna tak dobrze izoluje od zimna, dlaczego tak niewiele osób jest zdecydowanych ją nosić? Wynika to z prostego faktu, że spora ilość produktów z runa owczego powstaje w nieprawidłowy sposób. Jeśli wełnę pozyskuje się od zwierząt chorych lub martwych, otrzymuje się drapiący i mało przyjemny surowiec. Mając doświadczenia z tego rodzaju produktami, nie każdy odważy się ponownie zaryzykować i sięgnąć po nie. Tymczasem warto przekonać się, że wełna może być całkiem przyjemna, miękka i delikatna. Wystarczy wybrać jej odpowiedni rodzaj, aby cieszyć się ciepłem robótek.

Jaka może być wełna? Żywa!

Skoro runo owcze nie musi gryźć, a tym samym nie wywołuje żadnej alergii skórnej, o co się je często posądza, to jaka może być wełna? Miękka, przyjemna i ciepła. Ta naturalna, żywa, pozyskiwana jest każdego roku podczas strzyżenia żywych i zdrowych osobników. Owce nie są zagrożone, gdyż ponownie trafiają na pastwiska i zaczynają hodowanie odrostów. Ten sposób zbierania wełny jest jedynym, mogącym zapewnić dostęp do właściwego włókna, ze wszystkimi jego zaletami. Oprócz owiec wełnę pozyskuje się także od wielbłądów, lam, kóz i królików.

Sztuczna wełna popularną alternatywą

Wełna nie należy do tanich surowców, co wynika oczywiście z ograniczonej dostępności i kosztów produkcji. Stąd wiele osób decyduje się na zakup motków i gotowych ubrań tylko z nazwy mających coś wspólnego z wełną. Syntetyczne włókno wełnopodobne otrzymuje się z akrylu i choć z wyglądu jest ono podobne, to jedyna analogia. Taki surowiec jest chłodny, nie ogrzeje Cię więc zimą, a do tego nie jest tak miękki i przyjemny w dotyku. Brak wiedzy na temat tego, jaka może być wełna sprawił, że bardzo dużo osób kupuje akryl i wierzy, że postępuje dobrze. Na szczęście coraz więcej mówi się o tych różnicach.

Jest jeszcze jeden rodzaj wełny, na który warto zwrócić uwagę. Różnego rodzaju włókna, np. bawełnę, len, łączy się ze sobą, tworząc motki tylko częściowo składające się z samej wełny. Jednak im jej więcej, tym lepiej, a aby utrzymać termoizolacyjne właściwości, powinno być jej ponad 70%.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium